Sezon grzewczy się rozpoczął, a wraz z nim witamy sezon smogowy.
Wiele osób nie przejmuje się smogiem lub wrecz śmieje się z tych, którzy starają się przed nim chronić. Czy słusznie? Otóż Uniwersytet w Chicago przeprowadził badania z których wynika, iż obecny poziom zanieczyszczenia powietrza obniża naszą średnią długość życia aż o 1,8 roku. Czy to dużo ? Dla porównania palenie papierosów statystycznie skraca życie o 1,6 roku, a nadużywanie alkoholu i mocniejszych narkotyków „tylko” o 11 miesięcy.

Z raportu przygotowanego przez Deloitte we współpracy z InnoEnergy wynika wprost, że Polska należy do czołówki krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Pod kątem norm unijnych stężenia pyłu PM10 Polska jest na drugim miejscu w Europie, zaraz po Bułgarii.

Nie jest tajemnicą, że smog najwiekszy wpływ ma na malutkie dzieci szczególnie niemowlęta ponieważ nie mają wykształconej odporności. Jednak nie należy zapominać, że truje on także płody. Może mieć wpływ na zmiejszoną masę urodzeniową czy nawet zaburzenia rozwoju płodu. Maluszki mogą być bardziej podatne na wszelakie infekcje oraz mają większe szanse na astmę czy inne choroby układu oddechowego. Smog może także przyczynić się do przedwczesnego poródu.

Starsze dzieci mogą zgłaszać z tego powodu bole głowy i problemy z koncentracją.

To nie wszystko w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci 30-46 tys. osób rocznie. „WHO podaje, że 24 proc. wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu na świecie ma związek ze smogiem. To samo dotyczy 25 proc. zgonów z powodu chorób serca i aż 43 proc. śmierci z powodu chorób płuc.”

Jak więc chronić się przed smogiem ?
Nie ma idealnej metody, ale moim zdaniem warto próbować..

Monitorowanie
Warto monitorować poziom smogu dzięki darmowym aplikacjom na telefon komórkowy jak przykładowo Airly czy Kanarek . Można też sprawdzać na stronie internetowej np. pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current .

Aktywność na świeżym powietrzu.
Nie wychodzić na spacery, gdy poziom zanieczyszczenia jest krytyczny. Zykle najgorza jakość powietrza jest wieczorem i wczesnym porankiem.

Maseczki antysmogowe
Na rynku mamy dostępny szeroki wachlarz maseczek antysmogowych. Warto pomyśleć o nich gdy jesteśmy w ciąży lub gdy musimy wychodzić z dziecmi gdy jest wysokie skażenie. Niestety małe dzieci nie mogą nosić maseczek. Kto miał kiedyś maseczke wie, że oddychanie w niej jest utrudnione. Sama w ciąży nosiłam maseczkę z dwoma zaworami i cieżko mi się oddychało, dlatego producenci nie zalecają ich maluchom ze względu na ryzyko uduszenia.

Oczyszczacz powietrza
Warto przemyśleć zakup oczyszczacza ceny zaczynają się od 500 zł. Wybór już zależy od waszych możliwości finansowych i powierzchni do „oczyszczania”.

Rośliny
NASA stworzyło wykaz 18 roślin które najlepiej oczyszczają powietrze. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli 1 roślinka będzie wypadać na każde 10m2. Nie wszystkie rośliny na tej liscie są jednak bezpieczne ponieważ kumulują toksyczne substacje i mogą być niebezpieczne dla dzieci oraz zwierząt domowych ( jak min. dracena,skrzydłokwiat,bluszcz)
Rośliny, które będą dobrze filtrować nasze powietrze, a w dodatku będą bezpieczne to : zielistka, paprotka czy storczyk.

Słodź jaggerem
Co to takiego ? Indiach jest powszechnie znane jako gur, to w zasadzie nierafinowany cukier uzyskiwany z trzciny cukrowej. Można go uzyskać także z innych źródeł roślinnych jak np. palmy daktylowej

Jaggery należy wprowadzić do diety dziecka dopiero po 1 roku. Może to jednak różnić się w zależności od zdrowia dziecka i porady lekarza.
Co jest niezwykłego w tym cukrze min. zapobiega niedokrwistości. Wzmacnia kości. Zawiera fosfor i wapń. Jest on również dobrym źródłem żelaza. Leczy objawy grypy, kaszlu i przeziębienia. Jaggery tradycyjnie stosuje się jako środek domowy w leczeniu objawów przeziębienia, kaszlu i grypy w Indiach.

A co ciekawe kilka badań i raportów dowiodło, że codzienne spożywanie odrobiny jagger może pomóc w walce z zanieczyszczeniem dutlenkiem węgla w powietrzu. „Jagger jest bogatym źródłem natychmiastowej energii, ponieważ jest naładowane żelazem. Bogate w żelazo jedzenie poprawia poziom hemoglobiny we krwi, co z kolei zwiększa zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Pomaga to pozbyć się ostrych skutków zanieczyszczenia ”, mówi dr (prof) M. Wali, były lekarz prezydenta Indii.

W mojej ocenie nie nadaję się on dla dzieci bo to po prostu cukier w 97%. Ma on dużo kalorii i może przyczyniać się do ubytków w zębach. Dodatkowo niektóre dzieci mogą mieć niekorzystne reakcje na jaggery, takie jak wysypka lub problemy żołądkowe.
Warto jednak zastąpić cukier właśnie jaggerem szczególnie w sezonie zimowym.

Woda
Picie większej ilości płynów pomoże w oczyszczaniu organizmu. Wskazana jest również zielona herbata i wszelkie napary z imbiru.

Bądźmy aktywni w walce ze smogiem

Bierzmy udział w petycjach antysmogowych zakazującej palenia w gospodarstwach domowych węglem np. https://www.chceoddychac.pl/

Jakie są wasze sposoby na nierówną walkę ze smogiem?

FOTO. Francesco Zorzi 

https://lifehacker.com
https://www.polskieradio.pl
https://www.spidersweb.pl
https://www.weforum.org/agenda/2018
https://dragonmask.pl/blog/jakie-choroby-wywoluje-smog-2
https://parenting.firstcry.com
https://www.indiatoday.in/lifestyle/health/story/smog-fog-pollution


https://dragonmask.pl/blog/jakie-choroby-wywoluje-smog-2
https://parenting.firstcry.com/articles/15-health-benefits-of-jaggery-that-everyone-should-know/?ref=interlink

Share: