Często opiekunowie ze zmęczenia lub bezsilności potrząsają dzieckiem. Czasami zdarza się, że członkowie rodziny radzą rodzicom by dzieckiem “intensywnie pobujali” by się uspokoiło i zasneło.

Należy jednak pamiętać,że podskakująca główka niemowlęcia niesie za sobą ryzyko mikrourazów naczyń krwionośnych mózgu. Konsekwencją może być nawet zgon (5% zgonów niemowąt wynika włąsnie z takiego potrząsania). Innymi konsekwencjami może być paraliż połowy ciała, padaczka, ślepota czy inne nieodrwacalne uszkodzenia mózgu! Wystarczą 4 sekundy potrząsania, by doszło uszkodzenia mózgu lub nawet śmierci!

Dlaczego tak się dzieje ?
Głowa maleństwa w porównaniu zresztą ciała jest duża i cieżka. Stawnowi ona aż 25 % całego ciała. Dodatkowo słabe mięsni szyi nie podtrzymują jej wystarczająco. Taki gwałtowny wstrząs może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu.

Czy dotyczy to tylko dzieci poniżej 1 rż?

Zwykle tak ale zdarza się to też u starszych dzieci nawet do 3 rż !

Czy tylko w wyniku potrząsania na rękach jest ryzyko uszkodzenia dziecku mózgu ?


Otóż uszkodzenia charakterystyczne dla syndromu dziecka potrząsanego mogą powstać także w trakcie intensywnego bujania w wózku czy podrzucania w trakcie zabawy.

Jakie są Objawy SBS ?

Drażliwość
Trudności z zasypianiem
Problemy z oddychaniem
Brak apetytu
Wymioty
Blada lub niebieskawa skóra
Drgawki
Paraliż
Śpiączka

Kiedy iść do lekarza

Nie zwklejaj i od razu udaj się do szpitala jeśli obawiasz się że Twoje dziecko mogło ucierpieć w wyniku gwałtownego wstrząsu.
Jeśli masz problemy z radzeniem sobie z emocjami lub stresem związanym z opieką nad dzieckiem, poszukaj pomocy psychologa lub psychiatry. Pomagając sobie pomożesz swojemu dziecku.

foto.  Troy B Thompson

Share: