Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa na wpływ promieni słonecznych. Jest ona dużo cieńsza i wrażliwsza od skóry dorosłego. Ma też mniej melaniny czyli substancji która chroni skórę.Skóra dziecka zapamiętuje każde oparzenie słoneczne, które nastąpiło w dzieciństwie. Ponadto w warstwie podstawowej skóry dziecka są komórki macierzyste, które łatwo ulegają mutacjom pod wpływem promieniowania słonecznego. Dopiero około 3 rż skóra dziecka pod kątem budowy i funkcji będzie jak u osoby dorosłej. Zaś zdolność do opalenizny człowiek nabywa w drugim miesiącu życia(ale nie oznacza to, że można wystawiać dziecko na działanie promieni słonecznych, gdyż jego skóra jest nadal bardzo wrażliwa).

Jest też udowodnione naukowo, że oparzenia słoneczne są jednym z czynników rozwoju czerniaka w dorosłości.
Amerykańska Akademia Dermatologii apeluje aby dzieci do 6 mż nie były eksponowane na słońcu, a dzieci powyżej 6 mż powinny być smarowane filtrami o współczynniku SPF minimum 30.

Jak chronimy dziecko do 6mż:
Maluszek powinien ubrany w odzież chroniącą przed promieniowaniem UV.
Pamiętajmy, że najbardziej narażona na poparzenia jest głowa, twarz, szyja i uszy dlatego dziecko powinno mieć na główce kapelusik zacieniający buzię. Wybierając ubranka wybierzmy te lekkie nieprześwitujące, które będą zakrywać jak największą powietrznię skóry. W tym wieku dziecko nie powinno być ani przez chwile wystawiane na działanie promieni słonecznych. Dlatego też gondole w wózku powinny być zadaszone. Zwracać powinniśmy uwagę czy ubranko naszego dziecka jest suche, ponieważ przez mokre ubranka przenika więcej promieni słonecznych. Ja dodatkowo używałam osłonki do wózka która chroni przed UV . Producent chwali się iż osłonka blokuje ponad 97%UVA i UVB) z firmy Dooky.

Jak chronimy skórę dziecka +6mż:

  • odpowiednie ubranie (jw.)
    -filry mineralne, gdyż ten typ filtrów jest odpowiedni dla dzieci i osób o skórze skłonnej do podrażnień i alergii. Filtry te nie wnikają przez naskórek tylko tworzą zewnętrzną barierę ochronną. Kupując filtr mineralny najlepiej wybrać +50 SPF UVA i UVB.
    Zwróćmy też uwagę na zapach, który powinien być neutralny. Filtr należy nałożyć min.15 przed wyjściem na zewnątrz i jego aplikację powtarzać co 2-3 godziny i nie omijając uszu, dłoni oraz stóp. (Kruszynka używa filtru SKIN79 Krem z filtrem przeciwsłonecznym Non-chemical Sun Block SPF50+ PA++++ )
    -okularki przeciwsłoneczne z filtrem UV
Share: