Mimo, iż metoda montessori jest bardzo popularna dość ciężko znaleźć fajne książeczki w tym stylu. Dziś chciałbym przedstawić Wam naszą ulubioną serię książeczek dla dzieci od 0-3lat.

Ela i Olek
Dla najmłodszych czytelników książeczki są małoformatowe. Mieszczą się idealnie w maleńkich rączkach, a grube całokartonowe strony są odporne na wszelakie eksperymenty z książką. Rysunki są wyraźne i nie ma tutaj zbyt wielu szczegółów przez co łatwej jest dziecku skupić uwagę na tym co na danej stronie się dzieje. Książeczki pomagają w nauce słów ze zrozumieniem. Każda książeczka ma temat przewodni, a do wyboru mamy:
Ela i Olek jeżdżą
-Ela i Olek kąpią się
-Ela i Olek jedzą
-Ela i Olek bawią się

Kolejne książeczki to już pozycja dla ciut starszych ( ok. 1,5 roku i więcej).
Książki w tej serii mają już papierowe kartki, tekstu jest troszkę więcej, a sam format książek także jest nieco większy. Nadal nasze cieszą oko ładne i zarazem proste ilustracje, jednak z większą ilością detali i szczegółów, co dla starszych dzieci jest bardziej atrakcyjne. Seria składa się z czterech książeczek :

Ubranka Eli
Nasza niezadowolona ze swojego stroju bohaterka uczy nas w tej książeczce kolorów, nazw części garderoby, wzorów oraz zwierząt. Wszystko ukazane w humorystyczny sposób.

Piłka Eli
Ela otrzymała w prezencie piłeczkę ale jej pies Hektor również jest nią bardzo zainteresowany i chowa piłeczkę . Na kolejnych stronach pomagamy znaleźć Eli jej własność, a przy okazji uczymy się takich przyimków jak „za”, „nad” ,”w”…

Ela na plaży
Nasza mała bohaterka wybiera się na plażę ze swoim przyjacielem – pluszowym misiem. Tutaj poznaje chłopca o imieniu Krzyś, który uczy ją łowić kraby. Jest to przyjemna wakacyjna opowieść, a to co mnie w niej urzekło to nauka szacunku dla zwierząt. Wszystkie kraby zostają wypuszczone na wolność bo jak mówi Ela nie było im dobrze w wiadrze.

Kwiaty od Eli
Jesteśmy zaproszeni na urodziny mamy Eli. Wszyscy przynieśli kwiaty, Ela też chce dać jakiś bukiet mamie. Postanawia udać się samotnie w poszukiwaniu kwiatów nie informując nikogo o swoim pomyśle. Ela uczy nas podczas swojej wędrówki kolorów kwiatów ale przede wszystkim, że nie należy oddalać od opiekunów bo można się zgubić.

Ostatnie książeczki z przygodami Eli są dedykowane dla dzieci ok 2+ ale i niektórym młodszym czytelnikom mogą przypaść do gustu.
Mamy tutaj już dość sporo tekstu, same książeczki są już dużego formatu A4.
W tej serii mamy dwie książki :

Jabłonka Eli
To przepiękna opowieść o jabłonce która jest kryjówką dla Eli i jej kolegi Olka ale pewnego dnia drzewo się łamie co jest bardzo trudnym przeżyciem dla dzieci. Książka pokazuje różne emocje , przemijanie, upływ czasu, pory roku oraz rodzinne relacje. Chyba każdy kto ją weźmie do ręki nie odłoży bez doczytania do końca.

Wszystkie psy Eli
Ela marzy o psie, codziennie opowiada tacie o swoim wymarzonym pupilu. W książce ukazane jest nie tylko same plusy posiadania psa, ale też różne obowiązki z tym związane np. spacery w deszczu czy śniegu. Ta przepiękna opowieść o wielkiej miłości do czworonożnych przyjaciół na pewno zachwyci nie jedno dziecko.

To już wszystkie książeczki o małej Eli Catariny Kruusval. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do lektury . A jeśli macie je w swoich biblioteczkach koniecznie dajcie mi znać czy i Wy je polecacie .

Share: