Słyszeliście może o niedrapkach dla niemowląt?
Te malusie śliczne rękawiczki mają chronić delikatną buzię niemowlęcia przed wszelkimi krzywdami jakie mogą wydarzyć się po spotkaniu z jego własnymi pazurkami. Ale czy rzeczywiście są one niezbędne. Oto mój osobisty pogląd na ten temat.

Moja Kruszynka nie miała nigdy na rączkach tzw. niedrapek, a mimo to jej twarz nie jest pokryta szramami od paznokci. Faktycznie zdarzało się, że gdzieś się zadrapała ale ranki takie były bardzo płytkie szybciutko się goiły, a moje dziecko było zdrowe i nie wymagało szczególnej ochrony.

Noworodek poznaje świat wszystkimi zmysłami i nie powinniśmy zakłócać tego procesu.
Już w brzuchu mamy dziecko wkłada sobie piąstki i paluszki do ust. Efektem korzystania z niedrapek jest często to, że dziecko ssie kawałek materiału (często poddanego jakieś chemicznej obróbce), co blokuje jego doznania i możliwość zrelaksowania się. Dodatkowo dziecko ssąc piąstki ćwiczy sam odruch ssania.

Jeśli chodzi o paznokcie warto pamiętać że po urodzeniu paznokcie maleństwa są bardzo mięciutkie. Nie wolno ich obcinać w szpitalu ponieważ nawet najmniejsze skaleczeniu zwiększa ryzyko złapania jakichś zarazków szpitalnych.

Często lekarze zalecają odczekać przed pierwszym obcinaniem pazurków 2 a nawet 3 tyg. do momentu, aż paznokcie stwardnieją. Dodatkowo warto wiedzieć, iż płytka paznokciowa u noworodków jest zrośnięta z opuszkiem palca cieniutką błonką co sprzyja możliwości skaleczenia maluszka. 
Ja dlatego polecam w tym okresie spiłowanie paznokci. Jest to bezpieczna metoda która zapobiegnie mocniejszym zadrapaniom. A gdy płytka paznokcia odzieli się od opuszka rozpocząć obcinanie.

Do obcinania paznokci poleciłabym specjalne nożyczki z zaokrąglonym końcem zamiast cążek.
Mi początkowo wydawało się, że łatwiej obcina właśnie cążkami ale jednak wg mojego doświadczenia dużo bezpieczniej jest to robić nożyczkami. Z obcinaniem najlepiej poczekać, aż maluch zaśnie. Wówczas dziecko jest zrelaksowane i mniej ruchliwe.

Pamiętajmy by obcinać paznokcie prosto bez zaokrąglania rogów paznokci. Takie obcinanie na półokrągło może sprzyjać wrastaniu się paznokci.

Nie obcinajmy pazurków za krótko. Zbyt krótkie obcinanie może sprzyjać skaleczeniom i powstaniu infekcji.

Używajmy tylko akcesoriów do pielęgnacji paznokci przeznaczonych dla niemowląt.

Często rodzice z lęku przed skaleczeniem dziecka obgryzają mu paznokcie. Nie jest to dobry pomysł. Takie działanie sprzyja powstaniu infekcji.

Ja dezynfekuje przed każdym użyciem nożyczki mojego dziecka.

Co jeśli zdarzy nam się skaleczyć maluszka ?

Przełóż palec pod bieżącą wodą i naciśnij ranę, aby zatrzymać krwawienie, radził dr Tham Lai Peng, starszy konsultant w dziale medycyny ratunkowej. Oczyść go roztworem antyseptycznym (np. Octenisept) i przykryj sterylnym opatrunkiem nieprzywierającym. Ale jeśli krwawienie jest poważne, natychmiast udaj się do lekarza. Jeśli rana została zanieczyszczona glebą lub brudem udaj się do przychodni lub innego punktu pomocy medycznej.

Mam nadzieję, że post był ciekawy mimo pozornie banalnego tematu. 
A Ty czym obcinałaś/obcinałeś paznokcie swojemu dziecku ?

Share: