Czy Twoje dziecko lubi zabawy masami plastycznymi? Jeśli tak to świetnie się składa, bo tak zabawa niesie ze sobą wiele korzyści dla malucha.

Ćwiczenia dla małych rączek…
Ugniatanie, rolowanie, krojenie, naciskanie to wszystko jest bardzo dobrym ćwiczeniem małej motoryki. Zabawa ta usprawni precyzję i płynność ruchów rąk. Dodatkowo usprawni prawidłowy nacisk na poszczególne mięśnie dłoni będzie wiec to świetne ćwiczenie dla dzieci, które borykają się z problemami z napięciem mięśniowym.

Pełen relaks
Zabawy masami uspokajają i wyciszają ( nie tylko małe dzieci 😉 )

Koncentracja
Czas przy lepieniu uczy również maluchy skupienia. Ponadto pływa pozytywnie na współpracę półkul mózgowych, w konsekwencji prowadząc do rozwoju mózgu.

Rozwój zmysłu dotyku, wzroku, węchu
Zabawy masami wpływają na rozwój sensoryczny dziecka. Rozwijają one wrażenia wizualne i dotykowe. Na rynku dostępne są również zapachowe masy. Taką masę możemy też stworzyć sami, dodając odrobinę olejku zapachowego, dzięki czemu zabawa będzie dostarczać bodźców węchowych.

Kreatywność
Dziecko nie tylko ćwiczy dłonie podczas takich zabaw.
Zabawy plasteliną, modeliną czy ciastoliną świetnie pobudzają wyobraźnię. Tworzenie trójwymiarowych figurek uczy myślenia przestrzennego i pozytywnie wpływa na umiejętności matematyczne.

Mowa
Jest to już udowodnione że istnieje związek pomiędzy rozwojem mowy, a motoryką precyzyjną rąk i ma to uzasadnienie neurofizjologiczne. W korze mózgowej ośrodki odpowiedzialne za ruchy ręki znajdują się w bliskiej lokalizacji od ośrodków zawiadujących ruchami artykulacyjnymi
Dlatego właśnie logopedzi zalecają ćwiczenia usprawniające małą motorykę palców rąk, by w konsekwencji uzyskać precyzję ruchów artykulacyjnych warg żuchwy i języka

Nie poprawiaj
Niezwykle ważne jest byśmy nie poprawiali efektów pracy naszego dziecka. Może to zniechęcić dziecko do takich zabaw, a nawet obniżać jego samoocenę.

Źródła:
http://portaldzieciecy.com.pl/
https://poradnia.dabrowa.pl/
https://sklep.trefl.com/tutti-frutti
http://easy-stationery.com/
https://dzidziusiowo.pl/
zdjecie : Matur foto

Share: