Pamiętacie akcję biało-czerwoni zbierają paragony… Ambitna akcja, która niestety wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

O co chodzi z tymi paragonami ? Prawie wszystkie paragony papierowe są pokryte BPA, a nowe badania wykazują, że rakotwórcza substancja chemiczna szybko zanieczyszcza krew każdego, kto ich dotyka. Jego przenikalność przez skórę to wynosi aż 46%.
W czasopiśmie pt. „Reproductive Toxicology” w numerze 42 znajdziemy artykuł „Bisfenol A i zdrowie ludzkie: przegląd literatury” . „BPA jest czynnikiem zaburzającym gospodarkę hormonalną, który okazał się szkodliwy w badaniach na zwierzętach laboratoryjnych.”
Na podstawie badań naukowych BPA jest podejrzewany o zwiększanie ryzyka: chorób serca,cukrzycy typu 2,problemów z płodnością u mężczyzn, zaburzeń pracy tarczycy, otyłości zaburzeń układu nerwowego

Co z niemowlętami i płodami ?

„Udowodniono, że BPA powoduje defekty reprodukcyjne u płodów, niemowląt, dzieci i dorosłych, a także raka, problemy metaboliczne i immunologiczne u gryzoni” – powiedział autor badań Frederick vom Saal, profesor biologii na University of Missouri.
Instytut badawczy National Institutes of Health, vom Saal badali poziom substancji chemicznych we krwi u ciężarnych samic małp rezus i ich płodów. Po zebraniu próbek tkanek badacze przeprowadzili badania by ustalić, czy ekspozycja na BPA była szkodliwa dla rozwoju płodu. Naukowcy znaleźli dowody na znaczące działania niepożądane w gruczołach sutkowych, jajnikach, mózgu, macicy, płucach i tkankach serca u płodu narażonego na BPA w porównaniu do płodów nie narażonych na kontakt z BPA. Nieprawidłowości były spowodowane przez poziomy BPA u płodów małp, które były bardzo podobne do poziomów odnotowanych w poprzednich badaniach BPA u ludzkich płodów.
„Bardzo niska ekspozycja na BPA dostarczana raz dziennie do małp rezus jest znacznie mniejsza niż poziom BPA, na który narażeni są ludzie każdego dnia, co odzwierciedla wielokrotne narażenie”, powiedział vom Saal. „Nasze odkrycia sugerują, że tradycyjne badania toksykologiczne prawdopodobnie nie doceniają rzeczywistego narażenia człowieka i pokazują jednoznacznie, że biologicznie aktywny BPA przechodzi z matki na płód. Ponadto nasze najnowsze badanie pokazuje, że BPA powoduje uszkodzenie rozwijających się systemów płodów małp, a to jest bardzo ważne dla ludzkich płodów ”.
BPA nie tylko w papierze termicznym do kas fiskalnych
Znajdziemy go bowiem zarówno w butelkach plastikowych pojemnikach, płytach CD,DVD, elektronice, zabawkach, szczoteczkach do zębów, woreczkach na ryż czy kaszę, tańszych kosmetykach…

Jak BPA dostaje się do naszych organizmów ?

Poradnik zdrowie.pl wymienia 3 sposoby :

1)”przez układ pokarmowy w wyniku migracji związku z opakowań plastikowych i puszek do żywności. Zwiększone przenikanie BPA następuje, gdy opakowanie jest porysowane, uszkodzone lub zostaje umieszczone w wysokiej temperaturze, np. podczas podgrzewania żywności w plastikowym opakowaniu w mikrofalówce, gotowania kaszy w woreczku
2)przez układ oddechowy, na co narażeni są szczególnie pracownicy fabryk produkujących plastik, farby, lakiery, kleje czy papier do kas fiskalnych. BPA znajduje się też w dymie papierosowym
3) przez skórę, głównie przez dotykanie paragonów, ale także w wyniku wkładania do ust przez dziecko plastikowej zabawki. Najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki w sklepach. Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46%.”

Dlaczego paragon bardziej niebezpieczny od BPA który jest w innych przedmiotach?

„Nasze badanie wykazało, że poziom BPA ma znacznie wyższy wpływ na ludzki organizm jak z opakowań żywności lub tworzyw sztucznych” – dodał vom Saal. „BPA z papierów termicznych zostanie szybko wchłonięty przez krew.
Dodatkowo kosmetyki których używamy jak filty przeciwsłoneczne, środki do dezyfekcji rąk i pielęgnacji zawierają substancje chemiczne, które pomagają wchłanianiu się BPA.
Często też bierzemy paragon do ręki po czym sięgamy po zakupione jedzenie dodatkowo ułatwiamy drogę BPA do naszego organizmu.
Ryszarg Grzebyk doktor medycyny naturalnej z Kanady przestrzega”aby zneutralizować BPA z jednego paragonu wątroba musi pracować przez 6 godzin” Najwiecej BPA zawierają jeszcze „ciepłe” paragony .

Nadzieja na lepszą przyszłość.

Dobrą wiadomością jest iż od Komisja Europejska zakazuje dodawania BPA do paragonów od 2020 roku. Jedynie możemy mieć nadzieję że zakaz ten będzie przestrzegany. Rolki papieru do kas fiskalnych bez bisfenolu A są zdecydowanie droższe więc nie każdy przedsiębiorca będzie chciał dopłacać szczególnie jeśli sam nie musi dotykać paragonów tylko robią to za niego pracownicy. Badania wykazały że pracownicy na kasach oraz inni którzy wydają paragony mogą spożywać te chemikalia w ilościach przekraczających limit BPA określony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w wysokości 4000 ng / kg mc / dzień.

BPA free czyli bezpieczny ?

Plastik z takim oznakowaniem nie oznacza, że jest bezpieczny. Producenci opakowań często bowiem zastępują bisfenol A bisfenolem S, ale o tym już nie muszą informować. Warto więc by dziecko bawiło się jak najwiecej z zabawkami z naturalnych surowców ze zweryfikowanego źródła, a nie plastiku.

Więc jak się chronić ?

Nie bierzmy rachunków jeśli nie musimy . Jeśli potrzebujemy rachunku jeśli istniej możliwość poprośmy o potwierdzenie drogą elektroniczną.
Unikaj używania środka do dezynfekcji rąk lub balsamu tuż przed zakupem żywności.
Zwracajmy uwagę na zabawki plastikowe oraz przedmioty z którymi mamy styczność czy są przynajmniej BPA free
Organiczmy do maksimum kontakt dzieci z paragonami (lub jeśli jesteśmy w ciąży albo karmimy piersią).
Nie podgrzewajmy jedzenia w plastikowych pojemnikach.
Przechowuj żywność w pojemnikach ze szkła lub stali
Myjmy ręce zawsze przed jedzeniem nie tylko gdy dotykaliśmy paragonów
Nie używaj zarysowanych, uszkodzonych opakowań plastikowych( BPA z nich łatwiej przenika do żywności)
Unikaj jedzenia i napojów w puszkach
Unikaj plastikowych przedmiotów z oznaczeniem PC

Dajcie znać czy chcielibyście post o oznaczeniach plastiku . Miłego wieczoru

www.dailymail.co.uk
www.takepart.com
nypost.com
www.sciencedirect.com
biology.missouri.edu/
www.jestpozytywnie.pl
zdrowepasje.pl
www.poradnikzdrowie.pl/
biotalerz.pl

foto by kaosbeat is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Share: