Dziś króciutko o kubeczkach tzw. niekapkach . Obecnie nazwa niekapek jest dość myląca bo jest wiele pojemników do picia dla dzieci z mechanizmem zapobiegającym kapaniu. Mówiąc niekapek mam na myśli kubek z tzw. „dziubkiem” .Mechanizm picia z niego polega na ssaniu dlatego nie powinien być używany długo, a najlepiej wcale.

Dlaczego ? Nie ćwiczy on mięśni ust. Sposób picia z niego można porównać do picia z butelki ze smoczkiem. Oznacza to ni mniej nie więcej, że picie z takiego kubeczka nie rozwija aparatu mowy dziecka. Picie z „niekapka” powoduje to, że usta nie pracują – nie muszą utrzymywać szczelności. Nie ćwiczą też synchronizacji połykania i oddychania.

Co więcej długotrwałe korzystanie z takich kubków może powodować u dziecka wady zgryzu i wymowy. Jeśli już używamy kubków niekapków powinny się one wyprowadzić z naszego domu najpóźniej ze skończeniem roku przez nasze dziecko.

360 kubek ciut lepszy jednak nadal sposób picia jest podobny do niekapka. Maluch zasysa płyn. Przy kubku otwartym ściągałby wargą.

Najlepszym rozwiązaniem będzie bidon z rurką.

Więcej na temat bidonu jego zaletach, pracy ust napiszę w innym poście.

Teraz życzę spokojnej nocy i oczywiście proszę daj znać czy podobał Ci się ten mini artykuł

foto.
 yourbestdigs is licensed under CC BY 2.0

Share: