W segmecie naczyń i sztućców dla dzieci zalała nas fala melaminy, która cieszy się dobrą sławą ze względu na jej właściwości. Naczynia wykonane z niej są:
leciutkie
trwalsze od porcelany
można myć je w zmywarce
wysycha szybciej niż standardowe naczynia
stosunkowo odporna na zadrapania od widelców, noży i innych przyborów

Czy jest ona jednak bezpieczna ?
W 2008 r nagłośniono sprawę, w której powiązano melaminę ze śmiercią conajemniej 6 dzieci oraz z masowym zatruciem ponad 300 tys. osób. Winowajcą okazała się być melamina zawarta w produktów mlecznych, .Ocena bezpieczeństwa i ryzyka dla zdrowia w związku z korzystaniem z naczyń wykonanych z melaminy przeprowadzona przez FDA stwierdza, że ​​ten rodzaj plastikowej zastawy stołowej zasadniczo jest bezpieczny w użyciu. Jednocześnie badanie potwierdziło że chemikalia nie mogą migrować do jedzenia jeśli żywność nie zostanie podgrzana do temperatury niższej niż 71 °C .

Naukowcy z dwóch niezależnych zespołów badawczych – z Uniwersytetu Medycznego Kaohsiung i Szpitala Miejskiego Hsiao-Kang w Kaohsiung na Tajwanie przeprowadzili eksperyment. Dwa razy dziennie podawali 12 uczestnikom gorącą zupę w naczyniach z melaminy, a pozostali otrzymywali ten sam posiłek w ceramicznych miseczkach. U uczestników, którzy jedli z miseczek z melaminy, sześć godzin po posiłku poziom melaminy był czterokronie wyższy niż u osób które jadły w ceramicznych miseczkach.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, w 1999 roku informowała, że dysponuje przekonującymi dowodami na to, że melamina wywołuje nowotwory u zwierząt, ale nie miała dowodów na podobnie toksyczne działanie u ludzi. Pewne natomiast jest, że melamina może uszkadzać nerki, nikt jednak nie podaje konktetnej dawki jaka musi być przekroczona by doszło do takiego uszkodzenia.

Duński Urząd Weterynarii i Żywności, wykazał ponadto , że melamina może migrować do pokarmów nie tylko pod wpływem ciepła, ale także podczas serwowania produktów o wysokiej kwasowości np. owoców cytrusowych.

Warto też wiedzieć że melamina nie ulega biodegradacji .

Jeśli zdecydowałeś się na naczynia z melaminy pamiętaj by nie podawać w nich gorących posiłków, nie używać ich do podgrzewania żywności w mikrofalówkach, nie wkładać do nich produktów o wysokiej kwasowości, wymienić je jeśli są porysowane lub inny sposób uszkodzone.

W naszym domu melamina nie jest więc mile widziana tak, samo jak plastikowa zastawa.

Obecnie używamy bambusowych naczyń. Jesli i Wy postawicie na bambusowe naczynia to proszę zwóccie uwagę na skład. Często naczynia opisane jako bambusowe zawierają nawet 40 % melaminy.
Inna propozycją są drewniane naczynia dla maluszków. Nie jestem jednak przekonana do takiego rozwiazania, głównie ze względów higienicznych. Ponieważ Kruszyna świetnie sobie radzi wchodzimy na eatp podawania jej jedzenia i napojów w szklanych i porcelanowych naczyniach.

Podumowując tekst ma jedynie na celu zwrócenie Waszej uwagi na pewne kewstie związane z korzystaniem z melaminowych naczyń. Nikogo nie chce tutaj straszyć czy zachęcać do rezygnacji z używania tego typu produktów. Na pytanie: czy moje dziecko będzie jesc z naczyń z melaminy musicie odpowiedzieć sobie sami .

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/373161,chiny-dwie-osoby-stracono-za-udzial-w-aferze-ze-skazonym-mlekiem.html
https://www.webstaurantstore.com/article/61/top-eight-benefits-of-melamine-dinnerware.html
https://eco-chick.com/melamine-safe-for-kids/
http://blog.liliko.pl/naczynia-melaminy-pewno-szkodliwe/
https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/uwaga-na-naczynia-z-melaminy/qjngl
http://www.kplintl.com/blog/is-melamine-safe-for-everyday-use/

Share: