Wspieranie samodzielności dziecka owocuje wieloma korzyściami. Dzięki temu maluch tylko potrafi sobie poradzić z rozwiązaniem wielu problemów, ale także nabywa pewności siebie.
Podsunę Wam moje pomysły jak wspierać samodzielność dzicka. Być może część z nich praktykujecie w domu ale mam nadzieję, że znajdziecie też coś inspirującego.

Z wiedzy M. Montessori warto czerpać garściami. Uważała ona, że aby człowiek był wolny musi być samodzielny. Zamiast opisać co autorka metody montessori miała na myśli przytoczę Wam jej słowa:
„Widzimy, że dziecko kroczy po drodze do osiągania coraz większej niezależności, chce ono działać, czyniąc wszystko w swój sposób: przenosząc rzeczy, rozbierając czy ubierając się, jedząc. Nie zaczyna ono czynić tych rzeczy z naszego polecenia, wręcz odwrotnie, dziecko czuje wewnętrzny pęd, swojego rodzaju życiowy impuls, który każe mu postępować w ten sposób. My, zabraniając mu wykonywać tego rodzaju czynności, nie przeciwstawiamy się dziecku, lecz naturze. Nie walczymy wtedy z wolą dziecka, ono tylko współpracuje z naturą i słucha jej poleceń, krok po kroku, najpierw w jednej rzeczy, później w kolejnych osiągając w ten sposób coraz większą niezależność od ludzi, którzy go otaczają aż do momentu, w którym będzie chciało osiągnąć również niezależność mentalną. Wtedy zacznie ono rozwijać swój umysł już nie za pomocą doświadczeń kogoś innego, lecz swoich własnych.”

Oto aktywności które wykonuje córeczka w domu :

Mycie rączek i buzi

Długo zastanawiałam się jak umożliwić dostęp Kruszynie do zlewu. Na pierwszy ogień poszła przedłużka do kranu . Bardzo fajny gadżet zakupiony na Aliexpress. Kolejnym pomysłem było stworzenie jej „stacji do mycia”. Do plastikowej kuwety o niskim rancie włożyłam miseczkę do której wlewałam czystą wodę i mydło. Pomysł sprawdził się świetnie. Obecnie jednak testujemy zlew – zabawkę. Kran działa na baterie i leje się z niego woda która jest w zbiorniku. Zabawka ta jest fantastyczna . Nigdzie nie udało mi się znajleźć wersji z umywalką dlatego mamy wersję kuchenną:) Zabawka ta również została nabyta na Aliexpress za 130 zł wysyłką ale obecnie można znależć taniej. Inną opcją jest kupienie umywalki dla dzieci jeśli macie miejsce i możliwości by taką zainstalować w łazience. Kolejna propozycja to szafeczka z miską (np.Momiki Concept). Ostatnia propozycja to nakładka na wannę (np. Big, Baby Splash, Umywalka dla dzieci )

Sprzątanie

Dzieci uwielbiają pomagać w sprzątaniu. W naszym mieszkaniu pojawił się puknt gdzie można znaleźć wszelakiego rodzaju szczotki i mopy w wersji dla dzieci (z Melissa and Dought) . Córeczka uwielbia nimi sprzątać i ma często odruch sięgania po szczotki gdy nakruszy. Oczywiście nie okłamujmy się ze półtoraroczne dziecko pozamiata po sobie, ale próby ogarniecia bałaganu są miodem na moje serce. Jesli Twoje dziecko nie boi się odkurzacza można pomyśleć o odkurzaczu ręcznym/ samochodowym. Będzie to prawdziwy odkurzacz w wersji mini.

Wyjmowanie/ wkładanie naczyń do zmywarki i prania do pralki

To chyba pierwsze prace domowe przy których pomagała mi kruszynka . Jeszcze chodzić nie umiała jak stawała przy zmywarce lub pralce zgłaszając swoją gotowość do pomocy.

Mycie ząbków i toaletka

W łazience udało mi się wygospodarować maleńki kącik na lustro przy którym Kruszyna myje ząbki oraz się przegląda. Lustro jest bezpieczne bo wykonane z akrylu. Dodatkowo obok lustra zamocowałam na przyssawce- haczyku mały ręczniczek.

Nalewanie wody do szklanki

Obecnie jesteśmy na etapie nauki nalewania sobie wody do szklaneczki . Do tego celu zakupiłam szklany pojeminik z kranikiem. Trochę nam to cięzko idzie bo jak Kruszynka gdy tylko widzi pojeminik to zaczyna podlewać kwiaty 😉 Nasze rosliny( i podłoga) nie potrzebuja aż takiej ilości wody jakie chce im zaserwać Kruszynka. Jesli Twoj maluszek jest większy można postawić tacę z dzbankiem i szklaneczką.

Pomoc w gotwaniu

O kitchen helper już pisałam więc dla zainteresowanych link ( https://tulitulimama.pl/ )
Dzięki temu „stołeczkowi” kuchnia jest bardziej przyjazna dziecku. Niedawno dowiedziałam się na jednym z amerykańskich portali o tematyce montessori o nożach do sałaty, które ponoć idealnie się nadają dla dziecka. Dzięki nim jesteśmy wstanie pokroić owoce i bardziej miekkie warzywa przy czym nie są one ostre. Obecnie używamy noża dla dzieci z Ikea ale jest on dość ostry więc trzeba uważać.

Ubieranie się

Idealnie by było dać dostęp dziecku do szafy lub jednej szuflady z ubraniami aby maluch sam mógł skompletować sobie ubiór. U nas jeszcze to się nie sprawdza więc do wyboru daje dwa komplety ciuchów z których Kruszyna komponuje całość.
Dodatkowo w naszym przedpokoju został powieszony haczyk na którym wieszamy jej Kurteczki .
Na razie jeszcze sama nie wiesza ubrań ale chętnie przed wyjściem zdejmuje powieszoną bluzę lub torebeczkę.
Dodatkowo Kruszynka sama zdejmuje buciki a do ubrania przynosi nam.

Podlewanie kwiatów


Kruszynka zawsze mi pomaga w podlewaniu kwiatów. Jeden kwiatek jest tylko jej i rośnie w jej pokoju . Warto by dziecko miało swoją własną roślinkę.

Opieka nad zwierzętami


Córeczka pomaga karmić kotka a także czasami go czesze, Jesli macie w domu jakieś zwierzątko warto uczyć dzieci jak się nimi opiekować.

Jedzenie

Samodzielne jedzenie jakież to wygodne gdy dziecko opanuje sztukę samodzielnego jedzenia.
My obecnie jesteśmy na etapie ćwiczenia sztuki jedzenia widelcem. W tym celu zakupiłam widelczyki do ciasta (Ikea) . Dodatkowo przed praktycznie każdym posiłkiem córeczka wyjmuje ze specjalnie przygotowanego koszyka na naczynia talerzyk lub miseczkę w której zje danie.
Jesli macie możliwość wygospodarować szufladę to będzie to jeszcze wieksza frajda.

A jak Wasze dzieci ćwiczą samodzielność w domu ?

Share: