Było już o:

Jak wiemy miód jest dobry prawie na wszystko, ale nie wolno go podawać niemowlętom.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dziec brzmią:

„Miód może zawierać przetrwalniki Clostridium botulinum, wywołujące botulizm dziecięcy. Z tego powodu nie należy wprowadzać miodu do diety dziecka przez ukończeniem 12. m.ż., chyba że przetrwalniki zostały inaktywowane za pomocą wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych metod przemysłowych. Spożywanie miodu przez starsze niemowlęta i dzieci jest bezpieczne”

Takie samo jest też stanowisko Komitetu Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci .

Nie tylko miód w czytej postaci zagraża zdrowiu naszego nowonarodzonego dziecka, ale także taki który był dodany do ciasta czy napoju które nasze dziecko spożywa.

Ale właściwie dlaczego mód jest taki niebezpieczny dla niemowląt?

Niewielkie ilości bakterii Clostridium botulinum którą może zawierać miód wytwarzają jad kiełbasiany. Jest to niezwykle trująca toksyna, która może doprowadzić do botulizmu niemowlęcego tj.choroby która niesie ze sobą ryzko śmierci.

System odporonościowy małutkiego dziecka nie potrafi zatzymać namnażania się tych bakterii.Jednakże mama karmiąca sama może bezpiecznie spożywać miód . Bakerie nie dostaną się z mlekiem mamy do organizmu dziecka.

Jak długo nienależy podawać dziecku miodu ?

Wiekszość źródeł podaje, że do ukończenia roku ale znalazłam też informacje, że lepiej wstrzymać się do drugich urodzin.

foto.  bionicgrrrl 

Share: