Zanim rozpoczniemy proces adaptacji w przedszkolu możemy sami powoli przygotowywać zawczasu dziecko do tak wielkiej zmiany. Z pomocą przychodzą liczne publikacje na rynku. Oto moje propozycje:

 • Feluś i Gucio idą do przedszkola – Katarzyna Kozłowska
  To wg mnie najlepsza publikacja o tematyce przedszkolnej.
  Główny bohater Feluś ma trzy latka i przygotowuje się do pierwszej wizyty w przedszkolu wraz ze swoim misiem Guciem. Na kolorowych stronach książki dowiadujemy się jak wygląda zwykły dzień w przedszkolu. Co może niektórych zaskoczyć, w książce przedszkole nie jest ukazane tylko w jako niekończące się pasmo radości ale też ukazane są trudniejsze momenty. Mamy tu tęsknotę za mamą czy kłótnie między dziećmi . Wszystko to przygotowuje dziecko przed zderzeniem się z rzeczywistością. Mojej córeczce nie podoba się gdy ją czytam ( być może odmienny sposób narracji w pierwszej osobie jej nie odpowiada) ale za to z wielkim zapałem słucha gdy opowiadam własnymi słowami to co widzę na ilustracjach. Książka będzie świetna dla każdego dziecka nie tylko 3+ ale myślę, że i roczniak powinien się nią zainteresować.
  Książka jest dużego formatu i cało kartonowa.
 • Kacper i Emma najlepsi przyjaciele-Bringsvaerd Tor Age, Holt Anne G.
  To bestsellerowa norweska seria o dwójce przedszkolaków, która się sprzedała w ponad milionowym nakładzie.
  Ta również książka porusza temat emocji i obaw przed pierwszym dniem w przedszkolu.
  Książka jest napisana prostym językiem, który jest zrozumiały dla małych dzieci.
  Książka ma papierowe strony wiec lepsza będzie dla tych „delikatniejszych” czytelników.
  Wiekowo oceniłam bym na 3+ ale moja córeczka (2l.1 m) uwielbia tę pozycję wiec sami musicie ocenić. Koniecznie muszę wspomnieć o przepięknych prostych ilustracjach, które powinny przypaść do gustu każdemu dziecku.
 • Kicia kocia idzie do przedszkola– Anita Głowińska
  Jeśli Twoje dziecko lubi Kicię Kocię to oczywiście nie może jej zabraknąć. Również ta pozycja rzuci trochę „światła” na to jak wygląda dzień w przedszkolu. Tekst jest bardzo łatwo przyswajalny dla małego dziecka. Nie jest tu jednak poruszony temat emocji jakie mogą towarzyszyć dziecku.
 • Akcja adaptacja- Agnieszka Stein
  Nie sposób przygotować dziecko do adaptacji jeśli sami nie jesteśmy na to gotowi.
  Dlatego bardzo zachęcam do zapoznania się z tą pozycją. Książka nie jest gruba więc można ją przeczytać leżąc w wannie 😉 . Daje ona jednak dużo spokoju i pomaga ułożyć sobie w głowie kwestie związane z przedszkolem. Między innymi pomaga przy wyborze przedszkola (podpowiada na co zwrócić uwagę, co jest istotne z perspektywy dziecka, a co niekoniecznie) oraz jak przezwyciężyć obawy, które ma chyba każdy rodzic. W mojej ocenie ta książka powinna być obowiązkową lekturą.
Share: