Koper włoski jako remedium na niemowlęce dolegliwości – otóż naukowcy są absolutnie na nie.

Od kiedy się urodziła moja córka często słyszę różne porady dotyczące radzenia sobie z różnymi problemami. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, a także weryfikować wszelkie rady (nawet od najbliższych).

Swój post muszę rozpocząć od tego, czym jest koper włoski. Koper włoski inaczej fenkuł często mylony jest koperkiem. Otóż to nie jest to samo.
Koperek to ta roślinka, którą posypujemy np. ziemniaki czy wykorzystujemy jako dodatek do sosów. Koperek jest całkowicie bezpieczny i nie jest on składnikiem herbatek.

Koper włoski ( fenkuł) to inna roślina śródziemnomorska, która ma mięsisty korzeń, wrzecionowatą łodygę. Owoce kopru włoskiego są gorzkie w smaku i mają zapach kamforowy. Dość powszechnie przyjmuje się, że zwalcza on kolki u niemowląt oraz wszelkie inne problemy jelitowe. Pomaga też mamom w problemach z laktacją, trawieniem a nawet uspokaja. Czego chcieć więcej? Tymczasem Europejska Agencja Leków ostrzega:
„Koper włoski, który bywa stosowany jako składnik herbatek lub naparów, jako lekarstwo na kolkę i objawy z przewodu pokarmowego, zawiera estragol, który jest naturalnie występującym genotoksycznym kancerogenem. Choć sporadyczny kontakt z koprem włoskim u dorosłych nie stanowi powodów do niepokoju, panel ekspertów Europejskich Agencji Medycznych uznał, że olej z kopru włoskiego i herbatki z kopru włoskiego nie są zalecane dla dzieci poniżej 4 roku życia z powodu braku wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa ”

Estragol, który zawiera koper włoski jest substancją RAKOTWÓRCZĄ i GENOTOKSYCZNĄ(może przyczyniać się do wystąpienia drgawek, a nawet śpiączki).

Estragol ma również działanie estrogenne, czyli powoduje wydzielanie hormonu żeńskiego estrogenu. U niemowląt, zwłaszcza u małych dziewczynek, może to powodować wcześniejsze dojrzewanie. Chłopcy natomiast w ogóle nie powinni otrzymywać żeńskich hormonów.
Także ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) rekomenduje unikanie naparów sporządzanych z tej rośliny.

Nie jest też zalecane stosowanie takich herbatek w trakcie laktacji, a co ważne wbrew powszechnej opinii spożywanie wyrobów zawierających koper włoski nie pobudza laktacji.

Mimo, iż kochamy „babcine metody” bądźmy świadomi, co podajemy naszym dzieciom. Zioła to też substancje, które oddziałują na nasze organizmy, więc bądźmy ostrożni.

Share: