Kołysanki warto zacząć śpiewać będą już w ciąży. W jednym ze szczecińskich szpitali są nawet zajęcia dla ciężarnych kobiet na których uczą śpiewania kołysanek. Sami lekarze zachęcają pacjentki by śpiewały do swoich brzuszków. Sa też na ten temat prowadzone badania.

Ciekawym przykładem takiej naukowej analizy będzie Projekt Limerick Lullaby: interwencja mająca na celu złagodzenie stresu prenatalnego Maebh Barr
„Stres podczas ciąży jest powszechny i wpływa na pogorszenie wyników badań nie tylko matek ale też niemowląt. Możliwości leczenia są jednak nieliczne ze względu na trudności z diagnozą i obawy dotyczące wpływu leków na rozwijający się płód. Śpiewanie jest działaniem zmniejszającym stres i niosącym za sobą inne korzyści, które mogą być warte poznania. Celem wspomnianego badania było zaobserwowanie wpływu śpiewanych kołysanek w czasie ciąży. Uczestników rekrutowano podczas zajęć przedporodowych w szpitalu położniczym w Irlandii. Kobiety w ciąży uczestniczące w badaniu nauczono śpiewać trzy kołysanki na czterech sesjach grupowych z muzykami. W przybliżeniu trzy miesiące później przeprowadzono jakościowe wywiady pogłębione, aby uchwycić doświadczenia kobiet . Uczestniczki jednogłośnie zgłosiły poczucie zadowolenia z uczestnictwa w programie i wszystkie zgodnie stwierdziły, że poleciłyby program przyjacjaciółce. Wyniki sugerują, że nauka śpiewania kołysanek w okresie ciąży była korzystna dla kobiet pod względem relaksu, poczucia bliskości ze swoimi niemowlętami, łączenia się z innymi kobietami w ciąży i dostarczania dodatkowych narzędzi do komunikacji we wczesnym okresie noworodkowym. Niektóre kobiety opisywały głębokie uczucia miłości i bliskości z nienarodzonym dzieckiem podczas śpiewania kołysanek. Jednocześnie jest to przyjemne ćwiczeniem dla kobiet w ciąży i może mieć wpływ na zmniejszenie stresu u matki i zachęcanie do przywiązania do niemowląt.”


Ekspert w dziedzinie muzycznego rodzicielstwa Amy Robbins-Wilson wyjaśnia, że kołysanki są ważne, ponieważ są „muzyką uzdrawiającą… to jest jak masaż dźwiękowy”. Kołysanki to świetny sposób, aby pomóc niemowlętom i dzieciom poczuć się pocieszonym i kochanym, uczyć języka i tworzyć ścieżki mózgowe w tym samym czasie. Różne barwy i rytmy występujące w muzyce i kołysankach pomagają stworzyć podstawy do uczenia się wzorów matematycznych. Inteligencja społeczna, emocjonalna i intelektualna, której dzieci uczą się za pomocą kołysanek, wyznacza podstawowe umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu zarówno w szkole, jak iw życiu.

Bardziej stymulujemy mózg dziecka śpiewając niż mówiąc. Dziecko najwięcej korzysta ze śpiewania kołysanek, jeśli rodzic lub opiekun konsekwentnie śpiewa im, te same 1-3 kołysanki każdej nocy.
Jeśli chodzi o kołysanki, jakość głosu rodzica jest mniej ważna niż rytm, powtarzanie i wiedza o tym, kiedy zatrzymać piosenkę. Co interesujące badania wykazały, że ich zastosowanie w oddziałach intensywnej opieki neonatalnej pomaga w zasypianiu, karmieniu, a nawet leczeniu.
Wbrew wyobrażeniu rodziców nie trzeba mieć anielskiego głosu. Wystarczy nadać wybranej przez nas melodii kojącego brzmienia.


Jak śpiewać kołysankę?
Im prostsza kołysanka tym lepsza tzn. używaj powtarzających się słów i melodii śpiewanych w delikatnym tonie.
Połącz kołysankę z kołysaniem, aby zaoferować więcej doświadczenia przypominającego łono.
Uczyń kołysankę ostatnią częścią konsekwentnego nocnego rytuału.
Przestań śpiewać, zanim dziecko całkowicie zaśnie.
Sugeruje również zmianę licznika utworu na 3/4 lub 6/8, aby uzyskać klasyczny rytm kołysanki. Dla tych, którzy nie są muzycznie skłonni, 3/4 czasu będzie znane z walców, liczonych jako „Jeden-dwa-trzy, Jeden-dwa-trzy”. Wiele piosenek dla dzieci ma już ten rytm, który nadaje im toczącą się i kołyszącą jakość.


Kołysanki są skarbami ludzkości i to niezwykle cennymi. Nie powinniśmy ich wypierać w zamian za nowoczesne środki usypiania dzieci jak szumiące zabawki czy gotowymi nagraniami z muzyką. Jak mówi przysłowie kto drogi prostuje w domu nie nocuje. Czasami po prostu nie warto iść na skróty.


A czy Wy śpiewacie swoim dzieciom kołysanki?


źródła:
parenting.pl
www.eita-pa.org
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.fatherly.com

foto
Summers is licensed under CC BY-NC-ND 2.0


Share: