Kiedy zacząć czytać dziecku ? Odpowiedz prosta im wcześniej tym lepiej, nawet jeszcze przed narodzinami dziecko czerpie korzyści z czytania na głos. My jednak skupimy się na okresie w którym dziecko przyszło już na świat.

Noworodkowi jest obojętne co czytamy bo dla jego mózgu ważna jest stymulacja.

Czytając książki niemowlęciu w niepowtarzalny sposób stymulujemy jego mózg w zakresie mowy jak i rozumienia słyszanego tekstu. Kolejnym benefitem dla małego słuchacza jest poszerzenie słownictwa. W literaturze język jest zasobny w słownictwo, a konstrukcje gramatyczne są bardziej przemyślane. Słuchając dziecko zaznajamia się z zasadami działania języka.

Warto też zapoznawać dziecko z różnymi intonacjami one będą stymulować słuch a tym samym rozwój mowy.

Czytanie uczy również koncentracji i jest jedna z technik uspokajających dla dzieci z ADHD.

Warto wspomnieć o aspekcie jakim jest nauka szacunku do książki oraz jej przeznaczenia.

I chyba najważniejsze czytając dziecku nie tylko mamy okazje by spędzić wspaniałe pełne bliskości chwile ale dajemy dziecku 100% swojej uwagi. Poświęcony w ten sposób czas jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość dziecka jaką możemy poczynić na tym etapie jego życia.

A jak było u nas … Kruszynka dostała swoją pierwszą książkę gdy miała 2 miesiące. To była miłość! Czytałyśmy ją razem leżąc w łóżku lub na macie. A gdy potrzebowałam chwili wytchnienia wkładałam ją do babybjorn i potrafiła „czytać sama” pojękując gdy chciała obrócić stronę. Dla mnie to było niesamowite ! Pierwszą książką był „Pucio uczy się mówić”, którego serdecznie polecam bo do dzisiaj jest to jej ulubiona książka. Obecnie nasza córeczka ma ponad 100 własnych książek i na prawdę wertuje je codziennie. Uwielbia też oglądać nasze książki nawet jeśli nie ma w nich obrazków potrafi siedzieć 10 czy 15 min i obracać strony, przy czym jest bardzo delikatna.

A jak jest u Was? Co najbardziej lubią czytać Wasze maluchy ?

Pamiętajmy kochasz – czytasz!

Share: