Każdy człowiek bez względu na wiek potrzebuje dotyku innego człowieka. Z punktu fizjologii dotyk jest równie ważny jak sen czy jedzenie. Jego długotrwały brak wywołuje u dzieci widoczne objawy.
Niektórzy tłumaczą duże zapotrzebowanie na dotyk niedojrzałością mózgu dziecka w pierwszym okresie życia. Na podstawie obserwacji innych naczelnych można jednak stwierdzić,że jest to potrzeba życiowa.

Karmienie piersią

Maluszki potrzebują szczególnie dużo dotyku, zwłaszcza takiego skóra do skóry.
Jednym ze sposobów takiej stymulacji jest karmienie piersią. Poza aspektem korzyści płynących z mleka kobiecego jest też aspekt psychologiczny. Niemal niemożliwe jest uniknięcie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem, patrzenie mu w oczy jak je czy komunikowanie się. Karmienie maluszka zajmuje na początku bardzo dużo czasu. Pokarm kobiecy jest jednym najmniej kalorycznych pokarmem wśród ssaków. Co za tym idzie jest bardzo szybko trawiony. Nie jest to jednak efekt niedoskonałości człowieka jako istoty. Taki obrót spraw daje gwarancję, że wszystkie potrzeby małego dziecka zostaną zaspokojone. Człowiek jest niezwykle społeczny i nauka bytu z innym człowiek zaczyna się właśnie przy piersi mamy. Im bardziej stadny i społeczny gatunek tym mleko matki jest bardziej łatwostrawne i dziecko jest częściej karmione.

Karmienie butelką
Butelka też może być narzędziem do budowania więzi należy jednak postarać się by takie karmienie przypominało karmienie piersią. Dobrze by dziecko miało okazję do kontaktu skóra do skóry, było układane w podobnej pozycji, a więc obok mamy a nie np. łóżeczku. Ważne by karmienie odbywało się w tempie podyktowanym przez dziecko. Poza tym istotne jest też by przez pierwsze sześć miesięcy ograniczyć ilość osób które będą karmić niemowlę, tak jak przy karmieniu piersią. Nie oznacza to że nikt poza mamą nie może od czasu do czasu nakarmić malucha. Chodzi raczej o unikanie sytuacji gdy dziecko będzie karmione przez różnych opiekunów np. sprawiając przyjemność osobie odwiedzającej by mogła nakarmić słodkiego maluszka.

Źródło : A.Stein „Dziecko z bliska”
foto:optimism32 

Share: