Bedąc w kawiarnii zauważyłam, że dwa skanery służące do odczytywania kodów kart lojalnościowych, które stały na ladzie ustawione są idealnie na wysokości twarzy dziecka siedzącego w wózku, który zaparkowany został przy kasie, przez rodzica stojącego przed nami w kolejce. Ten „laserowy pokaz” zanipokoił nie tylko mnie ale i mamę, której dziecko było jego naocznym nomen omen świadkiem. Ale czy słusznie? W końcu sprzedawca uspokoił, że taka wiązka światła niku krzydwy nie zrobi. Ciekawość wzięła górę i zaczęłam szuszkać informacji o skanerach sklepowych .

Po dość gruntownym researchu okazało się, że takie urządzenia mogą uszkodzić wzrok! Co prawda nigdy nie byłam świadkiem sytuacji, w której sprzedawca/kasjer celował w oczy kupującego/klienta czerwoną wiązką światłą skanera. Zwróćcie jednak uwagę, że są one bardzo często zamontowane na wyskosci oczu naszych dzieci, a dodatkowo piękna, czerwiona smuga światla zacheca maluchy do patrzenia wprost na skaner.
Myslicie, że to bzdury i przesada? Być może, ale powinna dać Wam do myślenia sama naklejka umiszczana na skanerach, która zgodnie z prawem jest obligatoryjna i ma za zadanie ostrzegać przed kierowaniem wzroku w wiązkę światła.

Generalnie laserowe skanery kodów kreskowych klasy 2 i 2M są uważane za BEZPIECZNE, jeśli wiązka trafi w ludzkie oko. Mruganie i odwracanie wzroku od źródła jasnego światła to adaptacja odruchowa, której ludzie używają do ochrony oczu przed uszkodzeniem.

Na jednej z instrukcji skanera do kodów kreskowych czytamy ostrzeżenie :
„Nie wolno patrzeć w promień lasera i ani kierować go w kierunku ludzi lub zwierząt. Promieniowanie laserowe może powodować obrażenia oczu.

• Jeżeli promieniowanie laserowe trafi w oko, to należy je zamknąć i natychmiast odwrócić głowę od promienia lasera.
• Jeżeli wskutek działania promieniowania laserowego nastąpi podrażnienie oka, nie należy w żadnym razie wykonywać istotnych czynności związanych z bezpieczeństwem, np. pracy przy maszynach, na dużej wysokości lub w pobliżu wysokiego napięcia. Do momentu ustąpienia podrażnienia nie należy także prowadzić pojazdów.”

Ponieważ nie jestem specjalistą od skanerów, ani lekarzem okulistą, posilę się jeszcze wiedzą z http://programowanie-it.pl/
„Światło skanera może być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie ludzkich oczu. Nieprawidłowo używany skaner kodów może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Niewolno zatem dokonywać żadnych napraw na własną rękę, używać urządzenia bez oryginalnej obudowy, a już szczególnie kierować światła w okolice oczu.
Niektóre skanery zamiast diody laserowej mają diodę LED. Uważa się, że urządzenia tego typu są bezpieczniejsze, choć równie skuteczne. Niemniej jednak przy obsłudze czytników kodów kreskowych każdego typu zawsze należy zachować ostrożność.”

Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie ostrzeżenia opracowywane są z myślą o dorosłych. Dzieci niestety są bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jak wspominałam wiązka światła jest umieszkona mniej więcej na wysokości ich oczu, ale dodatkowo aparat wzroku dzieci jest bardziej wrażliwy. Wśród osób narażonych na dziłałanie światła skanete wymieniane są również osoby na wózkach inwalidzkich (oczywiście ze względu na wysokość wiązku laseru w stosunku do oczu).
Ponadto warto wiedzieć, że niektóre soczewki korekcyjne wzmacniają działanie wiązki laserowej.

Przy następnych zakupach zwórćcie uwgę na czytniki zawieszone na na ścianach w supermaketach oraz w kasach samoobsługowych. Na jakiej wykości są one zawieszone? Czy nie świecą Waszym dzieciom prosto w oczy? Nawet jeśli nie jesteście przekonani co do tej tezy, w moim odczuciu warto dmuchać na zimne bo w końcu chodzi o zdrowie naszych dzieci.
Daj znać co sądzisz na ten temat i podziel się linkiem jesli uważasz, że warto było przeczytać ten post.

https://www.wright.edu/
http://programowanie-it.pl/
https://zdrowepasje.pl/
https://produktinfo.conrad.com/
foto.L’outil

Share: