Z powodu pandemii zostaliśmy zmuszeni izolacji, a balkon do nasz jedyny azyl, umożliwiający przebywanie na zewnątrz, przynajmniej w takim zakresie w jakim to jest możliwe na 10 m2. Zaczęłam się zastanawiać jak stworzyć, w miarę naszych, możliwości przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla dziecka. Miejsce gdzie nie wiało by nudą, a było czymś na kształt mini placu zabaw.

Oto moje pomysły, które może dla kogoś będą inspiracją

  1. Piaskownica
    Na naszym balkonowym podwórku nie mogło zabraknąć piaskownicy. Córeczka jest już na tyle duża ( 2l), że nie wysypuje piasku poza pojemnik. W piaskownicy odbywa się również zabawa zwana „błotną kuchnią” czyli trochę wody piach i ewentualnie dodatki w postaci szyszek, patyków, muszelek. Gwarantuje Wam, że taka zabawa wciągnie nie jedno dziecko i to na długi czas. Wracając do naszej piaskownicy jest zamykana, a górna pokrywa może w cieplejsze dni służyć za basenik/ brodzik. Plusem jest niewielki rozmiar, który umożliwia korzystanie z piaskownicy nawet na stosunkowo niewielkich balkonach/tarasach/loggiach.

Stolik wodno -piaskowy
Ten maleńki stolik z dwoma komorami jest jednym z lepszych zakupów. To maleńkie biureczko do wszelakich kreatywnych zabaw. Tam kąpią się „ryby” , odbywa się mycie „zwierząt”, wysypujemy żelowe kulki, wkładamy wszelakie masy, wsypujemy dary natury jak kamyki, muszelki, szyszki…..
Dodatkowo po przykryciu go pokrywą służy nam jako stolik do gier.

Huśtawka
Od dawna myślałam o huśtawce na balkonie. Chciałam coś w miarę bezpiecznego i wygodnego. Postawiłam na fotel brazylijski. Córeczka może się na mim położyć gdy rozciągnę materiał i nie boje się, ze spadnie. Dla osoby dorosłej jest również bardzo komfortowy, a bardzo łatwy i szybki demontaż jest dodatkowym atutem. U nas zamontowany jest na stojaku ale można też przymocować go do sufitu wówczas będzie zajmować jeszcze mniej miejsca.

Donica z kwiatami/ ziołami
Dla małych ogrodników będzie to fascynujące miejsce w którym będą mogli swobodnie sadzić rośliny oraz je pielęgnować. U nas Kruszyna posadziła sobie czosnek, cebule i małe pomidorki koktajlowe. Jest tam również trochę ziół ( pietruszka, mięta.. ) które sobie zrywa wącha, a czasami próbuje. W drugiej donicy są głównie kwiaty. Donice służą „zwierzętom”(figurkom) za wybieg.

Tablica kredowa
Tablica kredowa stworzyła przestrzeń dla sztuki. Do tablicy dokupiłam markery kredowe , które w moim odczuciu są lepsze od tradycyjnej kredy( nie kruszą się i nie pylą) . Dzięki tablicy można na świeżym powietrzu tworzyć malowidła, które bez problemu usuniemy, robiąc miejsce dla kolejnych. Nasza tablica docelowo ma być przytwierdzona do ściany.
Innym świetnym pomysłem może być zakup sztalugi .

Namiot
Ze względu na ograniczoną już przestrzeń postawiłam na mini namiocik z Ikea Busa, który jeszcze do nas nie dotarł. Domyślam się, że będzie to świetna kryjówka dla małego człowieka.

Dajcie znać czy podobały Wam się nasze pomysły oraz koniecznie podzielcie się swoimi koncepcjami na stworzenie przyjaznej przestrzeni dla dziecka na balkonie.

Share: