Posiadanie nawilżacza jest niemal niezbędnę w sezonie zimowym. Nagrzewając pomieszczenia wysuszamy również powietrze. Suche powietrze natomiast może skutkować bólem gardła, suchymi zatokami i zatkanym nosem. Maluchy są bardziej wrażliwe na właściwe nawilżenie pomieszczenia niż dorośli.
Oczywistym jest, że zarówno noworodki, jak i małe dzieci mają znacznie mniejszą pojemność płuc niż dorośli. Ta mniejsza pojemność płuc oznacza, że ​​dzieci przyjmują więcej powietrza niż dorośli i wykonują więcej oddechów na minutę.Zazwyczaj dzieci oddychają od 40 do 60 razy na minutę, czyli około dwa razy tyle, ile oddycha osoba dorosła (od 18 do 20 razy na minutę).
Nawilacz zatroszczy się o maleńki układ oddechowy. Jeśli już nasze dziecko jest chore, nawilżone powietrze będzie zbawienne dla poprawy jego samopoczucia oraz przyspieszenia rekonwalescencji. Nawilżacz pomocny bowiem będzie przy udrożnieniu zatkanego nosa dziecka i da ulgę podrażnionej błonie śluzowej nosa, ułatwiając swobodne oddychanie.

Co poza tym ?
Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu powietrza skóra na ciele dziecka nie będzie się tak bardzo wysuszać.
Suche powietrze może spowodować spierzchnięcia ust czy nawet zmiany skórne u dzieci.
Dodatkowo odpowiednia wilgotność powietrza w sypalni będzie waszym sprzymierzeńcem w poprawie jakości snu Waszych pociech.

Jak używająć nawilżaczy by pomagały, a nie szkodziły ?

Nawilżacze należy regularnie dezynfekować, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni, bakterii i grzybów. Pamiętaj, że pokrycie pleśni z wilgotnymi powierzchniami zajmuje tylko około 48 godzin, dlatego zaleca się dokładne przestrzeganie instrukcji. Nie chcemy przecież by wraz z wilgotnym powietrzem inhalować dziecko pleśnią i bakteriami. Brudny nawilżacz może powodować alegrie, których objawem może być kaszel, wysypka czy katar. Jeśli Twoje dziecko choruje na astmę zwróć na ten aspekt szczególnią uwagę.

Za duża wilgotność też szkodzi
Idealna wilgotność w większości domów wynosi około 40-55%. Żeby nadzorować poziom wilgotności nie należy koniecznie kupować drogich nawilżaczy, które mają wbudowany wskażnik wilgotności. Ja kupiłam najtańszy higrometr, a dokładnie za 5 zł i działa idealnie. Pomiar jest taki sam jak na wyświetlaczu, który mam na oczyszczu powietrza.
Zbyt duża wilgotność może spowodować również rozwój pleśni w mieszkaniu. W bardzo wilgotnym powietrzu lepiej też rozwijają się roztocze.

Jaki wybrać oczyszczacz
Dwie najważniesze funkcje, których chcesz szukać w bezpiecznym oczyszczaczu powietrza dla swojego dziecka, to:

Prawdziwy filtr HEPA
Filtr z węglem aktywnym

Te dwa kluczowe filtry nie mają szkodliwego wpływu na twoje dziecko i zapewniają, że oczyszczacz powietrza pozbywa się większości zanieczyszczeń w twoim pokoju dziecięcym.

Filtr True HEPA może wychwytywać małe cząsteczki o wielkości do 0,3 mikrona. To około 7 razy mniej niż grubość ludzkich włosów. Może również zatrzymać 99,97% cząstek, które przechodzą przez ten gęsty filtr, w tym kurz, pyłki, zarodniki pleśni, sierść zwierząt domowych, niektóre bakterie i inne.

Aktywny węgiel absorbuje chlor znajdujący się w wodzie, substancje organiczne oraz koloidy, likwiduje nieprzyjemne zapachy ze środowiska dziecka

https://www.babygaga.com/
https://homeairguides.com/
https://learn.compactappliance.com/

Foto. NICHD NIH

Share: