Ostatnio pisałam o kubkach niekapkach dlaczego mówimy nie dla niekapka https://tulitulimama.pl/nie-dla-kubka-niekapka/

Dziś o rurce uwielbianej przez logopedów i często używanej przez nich w terapiach z dziećmi.
Dlaczego warto nauczyć nasze dzieci pić przez słomkę?
Przede wszystkim dlatego, że wspaniale ćwiczy mięsnie jamy ustnej (mięśni okrężnych ust oraz podniebienia miękkiego). Gdy pijemy przez rurkę nasze wargi są silnie wysunięte do przodu i ułożone w tzw. „dziubek”. Mięśnie są zmuszone do pracy nad szczelnym utrzymaniem rurki. Pijąc w taki sposób usprawniamy umiejętność artykułowania dźwięków oraz ćwiczymy prawidłowe oddychanie które jest niezbędne do prawidłowej artykulacji.

Wybierając bidon zwróćmy uwagę na rurkę aby była średniej twardości. Jeśli dziecko gryzie rurkę sprawdźmy czy nie jest ona za miękka.

Jak nauczyć dziecko pić przez rurkę ? Nie ma pewnie złotej rady i trzeba eksperymentować. U nas na początku była nauka picia z kubeczka otwartego dopiero po skończeniu roku w naszym domu pojawił się bidon. Mimo, iż córka umiała ssać z tubek musy owocowe to nie rozumiała o co chodzi z bidonem. Poszukałam więc najtańszej buteleczki w której po naciśnięciu poleci płyn do góry bez potrzeby ssania i tak po 10 sekundach Kruszyna nauczyła się pić. Tak samo zadziałał by pewnie kartonik z rurką ale wówczas na to nie wpadłam.( Trzeba jednak uważać żeby dziecko się nie zachłysnęło i nie przestraszyło)

Jeśli chodzi o napoje spożywane z bidonu to u nas jest to tylko woda więc nie mamy problemu z jego myciem.

Pamiętajmy jednak, że picie z kubka otwartego powinno dominować w naszych domach. Pice przez słomkę powinno być tylko dodatkiem ułatwiającym samodzielność malucha oraz nam życie np. na spacerach.

Jeśli używasz bidonu podziel się proszę z innymi jak dziecko nauczyło się z niego korzystać.

Miłego dnia i ciepłej kawy Wam życzę😉

Share: